Exceptional Visitor Actor In A Comedy Series
Jon Bernthal – The Bear: ‘Braciole’ as Michael ‘Mikey’ Berzatto (Fx)
Luke Kirby – The Marvelous Mrs. Maisel: ‘Four Minutes’ as Lenny Bruce (Primary Movie)
Nathan Lane – Only Murders in the Creating: ‘Here’s Looking at You’ as Teddy Dimas (Hulu)
Pedro Pascal – Saturday Night Dwell: ‘Host: Pedro Pascal’ as host (NBC)
Oliver Platt – The Bear: ‘Dogs’ as Jimmy ‘Cicero’ Kalinowski (Forex)
Sam Richardson – Ted Lasso: ‘International Break’ as Edwin Akufo (Apple Television+) – WINNER
Remarkable Guest Actress In A Comedy Sequence
Becky Ann Baker – Ted Lasso: ‘Mom City’ as Dottie Lasso (Apple Television set+)
Quinta Brunson – Saturday Evening Live: ‘Host: Quinta Brunson’ as host (NBC)
Taraji P. Henson – Abbott Elementary: ‘Mom’ as Vanetta Teagues (ABC)
Judith Light – Poker Encounter: ‘Time of the Monkey’ as Irene Smothers (Peacock) – WINNER
Sarah Niles – Ted Lasso: ‘Smells Like Suggest Spirit’ as Dr. Sharon M. Fieldstone (Apple Television set+)
Harriet Walter – Ted Lasso: ‘So Very long, Farewell’ as Deborah (Apple Tv set+)
Outstanding Visitor Actor In A Drama Collection
Murray Bartlett – The Very last of Us: ‘Long, Extended Time’ as Frank (HBO)
James Cromwell – Succession: ‘Church and State’ as Ewan Roy (HBO)
Lamar Johnson – The Past of Us: ‘Endure and Survive’ as Henry (HBO)
Arian Moayed – Succession: ‘Honeymoon States’ as Stewy Hosseini (HBO)
Nick Offerman – The Very last of Us: ‘Long, Very long Time’ as Bill (HBO) – WINNER
Keivonn Montreal Woodard – The Last of Us: ‘Endure and Survive’ as Sam (HBO)
Outstanding Visitor Actress In A Drama Sequence
Hiam Abbass – Succession: ‘Honeymoon States’ as Marcia (HBO)
Cherry Jones – Succession: ‘The Munsters’ as Nan Pierce (HBO)
Melanie Lynskey – The Past of Us: ‘Endure and Survive’ as Kathleen (HBO)
Storm Reid – The Previous of Us: ‘Left Behind’ as Riley Abel (HBO) – WINNER
Anna Torv – The Previous of Us: ‘Infected’ as Theresa ‘Tess’ Servopoulos (HBO)
Harriet Walter – Succession: ‘Church and State’ as Girl Caroline Collingwood (HBO)
Superb Actor In A Short Form Comedy Or Drama Sequence
Kevin Hart – Die Hart 2: Die Harter as Kevin Hart (The Roku Channel)
Tim Robinson – I Consider You Ought to Go away with Tim Robinson as several figures (Netflix) – WINNER
Ben Schwartz – Die Hart 2: Die Harter as Andre (The Roku Channel)
Fantastic Actress In A Brief Form Comedy Or Drama Collection
Nathalie Emmanuel – Die Hart 2: Die Harter as Jordan King (The Roku Channel)
Jasmine Man – Chronicles of Jessica Wu as Barbara Baldwin (Key Movie) – WINNER
Paula Pell – Die Hart 2: Die Harter as Cynthia (The Roku Channel)
Remarkable Choreography for Scripted Programming
Blindspotting: “The History”https://www.dailymail.co.united kingdom/”San Quentin Blues” – Jon Boogz (Starz) – WINNER
Grease: Rise of the Pink Females: “New Neat”https://www.dailymail.co.united kingdom/”Hand Jive”https://www.dailymail.co.united kingdom/”The Growth” – Jamal Sims (Paramount+)
Grease: Increase of the Pink Women: “Pulling Strings”https://www.dailymail.co.united kingdom/”Strike Me Again”https://www.dailymail.co.british isles/”High Rollin'” – Jeffrey Mortensen and Louise Hradsky (Paramount+)
The Great Mrs. Maisel: “Trash Male”https://www.dailymail.co.uk/”Dream Kitchen area” – Marguerite Derricks (Prime Online video)
Schmigadoon!: “Bells and Whistles”https://www.dailymail.co.british isles/”Very good Enough to Take in”https://www.dailymail.co.british isles/”Bustin’ Out” – Christopher Gattelli (Apple Tv set+)
Exceptional Cinematography for a Sequence (50 %-Hour)
Atlanta: “Andrew Wyeth. Alfred’s Environment.” – Christian Sprenger (Fx) – WINNER
Barry: “difficult legacies” – Carl Herse (HBO)
How I Fulfilled Your Father: “Daddy” – Gary Baum (Hulu)
The Mandalorian: “Chapter 20: The Foundling” – Dean Cundey (Disney+)
Only Murders in the Constructing: “I Know Who Did It” – Chris Teague (Hulu)
Schmigadoon!: “Something True” – Jon Joffin (Apple Tv+)
Exceptional Cinematography for a Sequence (One Hour)
The Marvelous Mrs. Maisel: “Four Minutes” – M. David Mullen (Prime Video) – WINNER
Andor: “Rix Road” – Damián García (Disney+)
The Crown: “Mou Mou” – Adriano Goldman (Netflix)
Home of the Dragon: “The Lord of the Tides” – Catherine Goldschmidt (HBO)
The Aged Guy: “I” – Sean Porter (Fx)
Wednesday: “Woe What a Night time” – David Lanzenberg (Netflix)
Superb Particular Visual Consequences in a Period or a Motion picture
The Last of Us – Alex Wang, Sean Nowlan, Joel Whist, Stephen James, Nick Marshall, Simon Jung, Dennis Yoo, Espen Nordahl, and Jonathan Mitchell (HBO) – WINNER
Andor – Mohen Leo, TJ Falls, Richard Van Den Bergh, Neal Scanlan, Liyana Mansor, Scott Pritchard, Joseph Kasparian, Jelmer Boskma, and Jean-Clément Soret (Disney+)
Dwelling of the Dragon – Angus Bickerton, Nikeah Forde, Thomas Horton, Sven Martin, Mark Spindler, Mark Dauth, Sebastian Meszmann, Mike Bell, and Tobias Graa Winblad (HBO)
The Lord of the Rings: The Rings of Energy – Ron Ames, Jason Smith, Nigel Sumner, Ara Khanikian, Dean Clarke, Ken McGaugh, Tom Proctor, Greg Butler, and Joe Henderson (Key Video)
The Mandalorian – Grady Cofer, Abbigail Keller, Paul Kavanagh, Cameron Neilson, Scott Fisher, Hal Hickel, J. Alan Scott, Victor Schutz IV, and Bobo Skipper (Disney+)
Superb Particular Visual Results in a One Episode
5 Times at Memorial: “Working day Two” – Eric Durst, Matthew Whelan, Danny McNair, Goran Pavles, Rafael Solórzano, John MacGillivray, Viktor Muller, Manuel Tausch, and Gonzalo Escudero (Apple Tv set+)
The Nevers: “It is a Fantastic Day” – Johnny Han, Jack Geist, Damon Fecht, Alexandre Prod’homme, Emanuel Fuchs, Gaia Bussolati, Ed Bruce, Brian Ali Harding, and Takashi Takeoka (Tubi)
Shadow and Bone: “Rusalye” – Ante Dekovic, Helen Jen, Richard Macks, Gergely Galisz, Juri Stanossek, Adam Balentine, Jane Byrne, Håvard Munkejord, and Angel Rico (Netflix)
Ted Lasso: “Mother City” – James MacLachlan, Monthly bill Parker, Lenny Wilson, Gretchen Bangs, Brian Hobert, Shiying Li, Kenneth Armstrong, Ying Lin, and Neil Taylor (Apple Television+)
The Umbrella Academy: “Marigold” – Everett Burrell, Phillip Hoffman, Dave Axford, Maria Sartzetaki, Sophie Vertigan, Jeff Campbell, Laurent Spillemaecker, Chris White, and Ryan Freer (Netflix)
Wednesday: “A Murder of Woes” – Tom Turnbull, Kent Johnson, Jesse Kawzenuk, Oana Barden, Craig Calvert, Ed Englander, John Coldrick, Brodie McNeill, and Jason Troughton (Netflix)
#Storm #Reid #Aja #Naomi #King #Carla #Gugino #guide #glam #parade #75th #Primetime #Artistic #Arts #Emmy #Awards
Go through much more on dailymail